2012. április 23., hétfő

A kezdetek. III. rész

                                                                   

 
Folytatnám a harmadik részét írásomnak, mert sikerült majdnem teljes felszerelést beszerezni. Igazából egy Canon 550D és egy 400/5,6 objektív, amire azt mondtam, hogy már mehetek fotózni. Mivel Szegeden élek ezért csak a környéken keresek helyeket, illetve madarakat. Távolabbi helyeknek jelentős anyagi vonzata van, így csak helyben gondolkozom. Gyerekkoromban sokat jártam horgászni a környéken, nem mintha nagy horgász lennék. Mindig a barátommal mentem, akinek még horgászbotja is volt. Ő mutatta meg azt a helyet ahol sok halat lehet fogni. Ezekre emlékezve mentem el Algyő település közelében lévő holtágra ahol szerencsémre madarak is voltak. Csak röviden néhány faj, amit itt találtam: Szürke gém, Nagy kócsag, Bakcsó.



Erre a helyre rendszeresen jártam, hisz itt mindig meg találtam őket. Bakcsókkal kivételesen szerencsém volt, mivel a víz fölé bedőlt fára előszeretettel betelepültek. Február vége fele csak 1-2 példányt számolhattam, de most már 15-20 is megtalálható. Sajnos az időjárás nem segített nekem, így nem volt mindig szerencsém, hogy jó képek készüljenek. De nem adom fel. Már készül az új projekt, ami lehetővé teszi, hogy közelebb kerülhessek hozzájuk. És ez nem más, mint a les sátor. Tudom, korábban nem ezt írtam, de átértékelem a gondolataimat és ha jó, tiszta és éles képeket akarok, akkor valamit tenni kell. Addig csak ezeket tudom csak megmutatni.



Ezek a képek viszonylag nagy távolságból erős nagyítás eredményei. Ez van. Amúgy meg kell jegyeznem a Bakcsót elég könnyű fotózni. Szinte egész nap egy faágon ücsörög és nem csinál semmit. Néha a fajtársával vitázik egy kicsit, de sajnos mindig takarásban voltak, így hiába készültek képek. Szerencsére a közeli fákon más madarak is megjelentek, így néha a bakcsókat hagytam pihenni.





2012. április 3., kedd

A kezdetek. II. rész


 
Folytatva a tegnapi írásomat, kitérnék egy megjegyzés erejéig. Eddig arról írtam, hogy egy bridge géppel, hogy lehet, vagyis hogy nem lehet madarakat fotózni. Az igazság az, hogy lehet és szinte egész jó képeket. Igaz, trükközni kell,de akkor is lehet egy lessátor vagy egy épített madárles segítségével. Hogy, én miért nem alkalmazom ezeket ? Nekem az a természetes, hogy úgy fényképezem a madarakat, ahogy lehet őket látni az erdőben. Sétálva a természet lágy ölén, élvezve fenyőfa erdő illatát. Igen, de ebben az esetben nagy szerencse kell, hogy egy madárka épp a közeli fára leszálljon, és persze ahhoz is, hogy addig maradjon ott amíg le is tudom fényképezni. Ezzel a módszerrel sose leszek sikeres, ahogy a lottón se nyertem még.

 De lehet próbálkozni, amit én is meg tettem, többnyire kevés sikerrel. Ezen problémát orvosolva úgy gondoltam be kell szereznem egy olyan gépet amit a 'nagyok' is használnak. Az árakat meglátva kicsit a székre huppantam, de tovább gondolkodva kompromisszumot kötöttem magammal. Létezik az a gép amit be tudok szerezni. Igaz kisebb kategóriás gép, de remélhetőleg ez is kielégíti az elvárásaimat. A fejlődés útját járva eldöntöttem, hogy tükörreflexes és cserélhető objektíves lesz. Jó de melyik? Ismételten az internet tárházát böngészve hosszas gondolkodás után sikerült kiválasztanom egy gépvázat alap obival. Szerencsére az elmúlt években áruk egyre alacsonyabb lett: ma akár százezer forintért is hozzájuthatunk egy olyan masinához, amelynek szerényebb képességű őséért pár éve még hatszor annyit kellett fizetni. Alapobjektív: ez annyira alap objektív, hogy szinte semmire se jó. Ismét a neten keresgélve az anyagiakat is figyelembe véve kerestem a vázamhoz egy objektívet. Na itt a következő buktató. Kell egy a portrézásra, kell egy a cserkelésre és kell egy tele a madarakhoz, gondoltam. Mivel senkitől se tudtam tanácsot kérni, kénytelen voltam a neten lógni, és keresni olyan embereket akik már rég foglalkoznak a témával. Itt hívnám fel a figyelmet arra, hogy nekem a blogok és a fórumok olvasása segített legtöbbet. Ezeken az oldalakon kérdezni is lehet, sőt kell. Több hét, hónap után meg született a döntés. Mivel ebben az időben kb. 2010-et irtunk és a főiskola miatt úgyse tudtam időt szakítani a madárfotózásra, rá értem a beszerzésre. 2012 első negyedévében, befejezve a sulit előttem a lehetőség. Mehetek fotózni. Mentem is, de megint probléma adódott. Csak nem tudok olyan képeket készíteni amiket szeretnék, de ezt majd a következő részben fejteném ki.

2012. április 2., hétfő

A kezdetek. I. rész

A legelső blogomban a madárfotózás nehézségeit szeretném megismertetni minden kezdő fotóssal.

Ha valaki elhatározza, hogy madarakat szeretne fotózni nincs könnyű helyzetben. Sok akadály, amin keresztül kell vergődni, segítség nélkül, nem egyszerű.





Rengeteg kérdés merül fel ilyenkor: milyen gépet vegyek, cserélhető objektíves vagy se. Kell állvány is vagy kézből. Ha meg is van a felszerelés, hol tudok fényképezni madarakat?

Akinek nincs tapasztalata a fotózásban ajánlom kicsiben kezdje. Így lehetősége van kitanulni, megismerni a fotózás rejtelmeit.
Gyerek koromban SMENA8 gépem volt. Több év kihagyás után (kb.15 év) vettem egy FUJI Finepix S7000-t.
Ez a bridge gép arra volt jó, hogy megtanuljam a expozíció, záridő és egyéb  hangzatos szavak jelentését, és persze használatát. Már akkor is az ár nagyban befolyásolta a vásárlási kedvemet. A FUJI -val sokat fényképeztem, de rá kellett jönnöm, hogy igazán szép képeket és persze közeli képeket nem tudok csinálni ezzel a masinával. Az ilyen jellegű, tudású gépekkel a családot lehet fotózni. Mivel az anyagi keretem nem engedte meg a drágább, jobb gép vásárlását, így lelkesen gyakoroltam az S7000-el.
Szerencsére ez a gép már RAW fájlformátumot már ismerte, így tömörítés nélküli képeket is készíthettem vele. A képek tárolásához már xD kártyát használja, természetesen az S7000 is támogatja a CompactFlash kártyákat. A képek részletgazdagsága nem a leginkább elvárt mértékű. A kis érzékelőre rázsúfolt 6 millió képpont és a zajszűrés képminőségen érezhető.
Ezek tudatában próbáltam keresni egy olyan fényképezőgépet ami alkalmas a madárfotózásra. A továbbiakban leírom, hogy mire jutottam.